We are a leading Manufacturer of air compressor tank, air receiver tank for compressed air, horizontal air receiver and vertical air receiver tank supplier in india from Ahmedabad, India.
₹ 44000 / Piece Get Latest Price
| Tank Capacity | 3000 L |
| Orientation | Vertical |
| Storage Capacity | 3000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Working Pressure | 12 kg/cm² (175 psi) |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Pressure Rating | 100 |
| Volume/Capacity | 3000L |
| Material | MS |
| Usage/Application | Air storage |
| Frequency | 12 kg |
| Brand | C MATIC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
3000 L tank capacity with all std accessories
APPLICATION WITH
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 1000 L |
| Material | MS |
| Design Pressure | 10 bar |
| Storage Capacity | 1000-5000 L |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material Grade | Mild Steel |
| Pressure Rating | 0-100 psi |
| Tank Coating | Epoxy Painted |
| Compressor Power | 25 HP |
| Usage/Application | Air Storage |
| Color | Blue |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Certification | IS 2825 |
| Storage Material | AIR |
| Connection Size | 1 inch |
| Surface Finish | Painted |
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 300 L |
| Design Pressure | 30 bar |
| Storage Capacity | 500-1000 L |
| Material Grade | IS 2062 |
| Tank Orientation | Horizontal |
| Material | MS |
| Pressure Rating | 250 |
| Tank Coating | Red Oxide Primer |
| Compressor Power | 25 HP |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Color | Blue |
| Certification | IS 2825 |
| Connection Size | 3/4 inch |
| Surface Finish | Painted |
| Brand | C MATIC |
For enhanced reliability and energy savings, compressed air must be completely clean and dry. We offers a wide range of pneumatic downstream and upstream accessories such as Air Driers, Line Filters and Air Receivers that remove inherent impurities such as water, dirt or lubricating oil.Strictly in accordance with the national design standards, we commit to produce the best and safest pressure air tank which has passed strictest Quality tests. All the pressure vessels are completely made in our Production facility under special supervision, therefore you can totally Trust the qualities and safety of our products.
Specifications:
Power: 7.5 HP – 355 HP OR 5.5 kW – 250 kW
Pressure: 3 bar – 13 bar
Volumetric Flow: 25 cfm – 1800 cfm OR 0.7 m3/min – 50.97 m3/min
Applicable Industries: Textiles, Chemicals, Engineering, Plastics, Sortex, PET Blowing, etc
₹ 28000 / Piece Get Latest Price
| Storage Volume | 500 L |
| Design Pressure | 16 bar |
| Storage Capacity | 500 L |
| Material Grade | IS 2062 |
| Tank Orientation | Vertical |
| Material | MS |
| Tank Coating | Red Oxide Primer |
| Pressure Rating | 250 |
| Compressor Power | 20 HP |
| Mounting Type | Skid Mounted |
| Storage Capacity(litre) | 500 L |
| Pressure Rating(psi) | 250 |
| Color | Blue |
| Certification | IS 2825 |
| Connection Size | 1 inch |
| Surface Finish | Painted |
| Brand | C MATIC |
| Country of Origin | Made in India |
Strictly in accordance with the national design standards, we commit to produce the best and safest pressure air tank which has passed strictest Quality tests. All the pressure vessels are completely made in our Production facility under special supervision, therefore you can totally Trust the qualities and safety of our products.
Specifications:
Capacity: 250 - 5000 Litre
Working Pressure: 5 - 45 bar
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India