Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer 20 hp piston air compressor, booster air compressor and base frame mounted booster air compressor.
₹ 199500 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 20 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Horse Power | 20 HP |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Pressure | 30 bar (435 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 60 CFM |
| Number of Stages | Multi Stage |
| Piston Displacement (lpm) | 55 CFM |
| Dimensions W X H x D (mm) | 500L TANK CAPACITY |
| Brand | C MATIC |
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| discharge pressure | 40 bar |
| Motor Power | 20 HP |
| horse power | 20 HP |
| compressor type | High Pressure |
| gas type | Air |
| Maximum Flow Rate | 200 cfm |
| Cooling System | Air Cooled |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| stages | Multi Stage |
| motor | Induction Motor |
| voltage | 440 V |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 315750 / Piece Get Latest Price
| Compressor Type | Reciprocating |
| Motor Power | 15 hp |
| Free Air Delivery | 110 cfm |
| Max Pressure | 10 bar |
| Tank Capacity | 1000 |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Mounting | Base Mounted |
| Lubrication | Oil Lubricated |
| Voltage | 415 V |
Booster air compressor with base frame mounted
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India