Offering you a complete choice of products which include 2 hp piston air compressor and 2 hp air compressor tank capacity 220 litre.
₹ 37000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 2 HP |
| Discharge Pressure | 120 PSI |
| Tank Capacity | 100 L |
| Maximum Flow Rate | 4.0 CFM |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Pressure | 8 bar (116 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 9 CFM |
| Number of Stages | Single Stage |
| Motor Type | Single Phase |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Horse Power | 2 HP |
| Maximum Working Pressure | 8 BAR |
| Piston Displacement (lpm) | 7 |
₹ 38000 / Piece Get Latest Price
| Brand | IR |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Orientation | Horizontal |
| Horse Power (HP) | 2 HP |
| Tank Capacity | 150 L |
| Maximum Pressure | 8 bar (116 psi) |
| Working Pressure | 10 kg/cm² (145 psi) |
| Material of Construction | Mild Steel (MS) |
| Power Source | Electric (3-Phase) |
| Discharge Pressure | 8 bar |
| Model Name/Number | CM 11 |
| Motor Power | 2 HP |
| Number of Stages | Single Stage |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| No. of Cylinders | 2 |
| Motor Phase | Single Phase |
| Power Phase | Three Phase |
| Portability | Portable |
| Horse Power | 2 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Specification:
Piston Ring
Highly Efficient imported Piston Rings made with high grade material.
Benefits: Lowest Oil Carryover & better life.
Cylinder
Cylinders are bored with super precision & finished by a special process.
Benefits: Minimum oil consumption and negligible wear for great durability.
Valves
Concentric ring type valves with imported stainless steel material.
Benefits: Higher Efficiency and longer life.
All india service center available
Esay available spare parts
Made in india
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India