C Matic, based in Ahmedabad, Gujarat, offers a range of reciprocating air compressors suitable for various industrial applications. Here are some notable models
₹ 97500 / Unit Get Latest Price
| Maximum Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 30 CFM |
| Horse Power | 10 HP |
| Discharge Pressure | 12BAR |
| Brand | C Matic |
| Tank Capacity | 500 L |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Model Name/Number | CM 11 2600 |
| Motor Power | 10 HP |
| Drive Type | Electric |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Mounting Type | Tank Mounted |
| Compressor Noise Level | 85 dB |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Application | Industrial plazma cutting |
| Horse Power | 10 HP |
| Brand | C MATIC |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 500 Litre |
| Power Source | Electric |
| Warranty | 12 months |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Compressor Speed | 880 rpm |
| Maximum Pressure | 12.3 kg/cm2g |
| Number Of Compression Stages | 2 |
₹ 78500 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7.5 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Flow Rate | 55 CFM |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Maximum Working Pressure | 12bar |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our C MATIC Reciprocating Air Compressors have low RPM design with quick, easy maintenance and renewable components. Easy access to the components allows for routine maintenance and replacement of parts like the individually cast cylinders, piston wear-sleeves and the 15,000-hour bearings.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 5 HP |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Maximum Flow Rate | 15 CFM |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 250 L |
| Tank Capacity | 250 L |
| Brand | Ingersoll Rand |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| No. of Cylinders | 2 |
| Drive Type | Electric |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Mounting Type | Tank Mounted |
| Compressor Noise Level | 85 dB |
| Motor Power | 5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
We produce and heavily test the air compressor parts and accessories for our entire compressor product line to ensure they are OEM-quality. We have an array of parts and accessories such as replacement parts, pressure switches, and consumables such as air and oil filters and high-performance lubricants to fit all of our commercial and industrial compressor models.
₹ 63325 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 5 HP |
| Motor Power | 5 HP |
| Maximum Flow Rate | 15 CFM |
| Tank Capacity | 250 L |
| Air Tank Capacity | 250 L |
| Maximum Pressure | 12 Bar |
| Discharge Pressure | 100 psi |
| Power Phase | Three Phase |
| Air Delivery (FAD) | 15 CFM |
| Compressor Type | Two Stage |
| Number of Stages | Two Stage |
| Drive Type | Electric |
| Cooling System | Air Cooled |
| Brand | Ingersoll Rand |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 15 |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Portability | Stationary |
| Motor Winding | Copper |
| Control Type | Start-Stop |
Compressor Power: 2 HP – 50 HP OR 1.5 kW – 37 kW
Pressure: 2.8 bar – 70 bar
Volumetric Flow: 5 cfm – 140 cfm OR 0.14 m3/min – 3.96 m3/min
Applicable Industries: PET Blowing, Pharmaceuticals, High pressure testing units, etc.
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India