Our range of products include screw air compressor, 25 hp screw air compressor and rotary screw air compressor.
₹ 352680 / Unit Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 50 HP |
| Horse Power | 50 hp |
| Horse Power(HP) | 50 |
| Motor Power | 50 HP |
| Air Delivery | 200 cfm |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Maximum Pressure | 8 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Brand Name | C MATIC |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Maximum Flow Rate | 200 CFM |
| Drive Type | Direct Drive |
| Power Source | AC Three Phase |
| Brand | C Matic |
| Capacity (Free Air Delivered) | 200 CFM |
| Noise Level | 68 DB |
| Motor Rating (KW) | 37.5 |
| Air Tank Capacity | 1000 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 200 CFM |
| Phase | Three Phase |
| Air Receiver Capacity (L) | 1000 L |
| Oil Injected | Oil Injected |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Type | Permanent Magnet (IPM) |
| Lubrication | Oil Injected |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 335325 / Unit Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 25 hp |
| Air Delivery | 75 cfm |
| Working Pressure | 16 bar |
| Maximum Pressure | 15 bar |
| Horse Power | 25 HP, 25 HP |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Brand | C MATIC |
| Max. Working Pressure (bar) | 16 bar (232 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Brand Name | C MATIC |
| Drive Type | Direct Drive |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Lubrication | Oil Injected |
| Power Source | AC Three Phase |
C MATIC Direct driven Screw Air compressor Our product range includes a wide range of 40 HP 2-Stage Super Premium Efficiency Screw Air Compressor, 50 HP 2-Stage Super Premium Efficiency Screw Air Compressor, 75 HP 2-Stage Super Premium Efficiency Screw Air Compressor, 100 HP 2-Stage Super Premium Efficiency Screw Air Compressor, 120 HP 2-Stage Super Premium Efficiency Screw Air Compressor and 180 HP 2-Stage Super Premium Efficiency Screw Air Compressor.
Our Rotary Screw Air Compressor available in Standard Fix Models up to 335 HP and VFD Models up to 100 HP. We use PM Motor with our VFD Models, which decrease the energy consumption substantially to save even more energy as well as money.
₹ 195800 / Piece Get Latest Price
| Horse Power | 25 |
| Free Air Delivery | 2–4 m³/min |
| Working Pressure | 8 bar |
| Motor Power | 25 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Compressor Type | Variable Speed |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate | 100 cfm |
| Brand | C MATIC |
| Discharge Pressure | 10 |
| Tank Included | With Tank |
| Dryer Included | With Dryer |
| Compressor Noise Level (Db) | 68 |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | No |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 YEAR |
Minimum order quantity: 05 Piece
Established in the year 2014, we “C Matic Air Equipments” are a notable and prominent Partnership firm that is engaged in manufacturing a wide range of Vacuum Pump, Air Dryer, Electric Motor & Air Compressor. Located in Ahmedabad (Gujarat, India), we are supported by a well functional infrastructural unit that assists us in the manufacturing of a wide range of products as per the set industry norms. Under the headship of “Mr. Gaurav Byawat” (Proprietor), we have gained a remarkable and strong position in the market.
₹ 199999 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 20 HP |
| Motor Power | 20 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Air Delivery | 75 cfm |
| Maximum Pressure | 13 bar |
| Max. Working Pressure (bar) | 13 bar (188 psig) |
| Configuration | Base Mounted |
| Mounting Type | Base Mounted |
| Brand Name | C MATIC |
| Drive Type | Direct Drive |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Flow (CFM) | 65 CFM |
| Phase | Three Phase |
| Air Receiver Capacity (L) | 500 L |
| Power Source | Electric Motor |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Type | Permanent Magnet (IPM) |
| Lubrication | Oil Injected |
C-MATIC Make Rotary Screw Air Compressor, oil-injected type, specially designed for continuous industrial operation at 13 Bar working pressure.
Key Technical Specifications
Comparison with ELGi
The offered C-MATIC screw air compressor is:
Special Design Features
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India