Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer industrial dry vacuum pump, base mounted dry vacuum pump and dry vacuum pump.
₹ 78000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Piston |
| Pumping Speed | 10 m3/h |
| Ultimate Vacuum | 29 vacum inch |
| Type | Oil Lubricant Vacuum Pumps |
| Number Of Stages | Single stage |
| Motor Power | 7.5 kW |
| Power | 7.5 kW |
| Cooling | Air Cooled |
| Gas Handling | Dry Air |
| Brand | C Matic |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3 phase |
| Material | Cast Iron |
| Application | Chemical, Laboratory, Packaging, Pharma, Process Vacuum, Food |
| Capacity | 760 mm hg |
Minimum order quantity: 03 Piece
We have gained a huge appreciation in the market by offering an excellent array of Oil Lubricated Vacuum Pump.
₹ 78000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Diaphragm |
| Max Flow Rate | 150 m3/hr |
| Pumping Speed | 150 m³/h |
| Ultimate Vacuum | 0.1 mbar |
| Type | Oil Lubricant Vacuum Pumps |
| Number Of Stages | Single stage |
| Motor Power | 11 kW |
| Power | 5 HP |
| Cooling | Air Cooled |
| Gas Handling | Dry Air |
| Brand | CMATIC |
| Model Name/Number | CM-11-7V |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 05 Piece
Compressor ModelV335Motor Power1.5 HPNumber Of StagesSingle stagePhase3 PhaseCountry of OriginMade in IndiaBrandCMATIC Piston Displacement21.6 cfmNo. of Cylinders2Maximum Pressure29 bar
Our single & two stage vacuum pumps are designed specifically by comprising the profound needs of different industries for its specific usage. It has an advantage of higher capacity at high vacuum and requires low quantity of water at low pressure. We design our products by comprehending the all application criteria and parameters.
Why CMATIC Vacuum Pumps
Longer life due to 2 stage air filter
Vibration free quieter operation
Designed for hot indian climate
Service friendly design
Direct drives with low rpm
PLC
Efficient air-oil seperator with min pressure loss
Low cost of ownership
Specification:
Piston Ring
Highly Efficient imported Piston Rings made with high grade material.
Benefits: Lowest Oil Carryover & better life.
Cylinder
Cylinders are bored with super precision & finished by a special process.
Benefits: Minimum oil consumption and negligible wear for great durability.
Valves
Concentric ring type valves with imported stainless steel material.
Benefits: Higher Efficiency and longer life.
Crank Case & CranK Shaft
Strong and robust Crank Case and shaft is made of High grade cast iron which goes through complete hardening process.
Benefits: Better life & Low Downtime.
Number OF Stages Available: Double Stage
Specifications:
Compressor ModelMotor Power (HP)No. of CylindersPiston Displacement (CFM)Maximum Pressure (bar)V335T1.5210.829.6V3442234.629V344T2217.329.65V355526029V355T523029.7107V7.5211029107VT7.525529.65115V103149.629.2115VT1039929.65
₹ 41000 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Diaphragm |
| Pumping Speed | 20 m³/h |
| Ultimate Vacuum | 29 vacuum inch |
| Number Of Stages | Single stage |
| Motor Power | 7.5 kW |
| Power | 7.5 kW |
| Cooling | Air Cooled |
| Gas Handling | Dry Air |
| Brand | C MATIC |
| Model Name/Number | CM-11-7V |
| Max Flow Rate | 30 m3 |
| Type | Oil Lubricant Vacuum Pumps |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | 3phase |
| Application | Food, Chemical, Packaging, Pharmaceutical |
| Material | Cast Iron |
| Motor Speed | 1440 |
| Mounting | Base Mounted |
| Capacity | 10 HP |
| Voltage | 440 |
| Pressure | 760HG |
| Weight | 398 |
| Country of Origin | Made in India |
Oil-Free Vacuum Pump
We are a leading Manufacturer of Dry Vacuum Pumps from Ahmedabad, India
Why CMATIC Vacuum Pumps
Longer life due to 2 stage air filter
Vibration free quieter operation
Designed for hot indian climate
Service friendly design
Direct drives with low rpm
PLC
Efficient air-oil seperator with min pressure loss
Low cost of ownership
Specification:
Piston Ring
Highly Efficient imported Piston Rings made with high grade material.
Benefits: Lowest Oil Carryover & better life.
Cylinder
Cylinders are bored with super precision & finished by a special process.
Benefits: Minimum oil consumption and negligible wear for great durability.
Valves
Concentric ring type valves with imported stainless steel material.
Benefits: Higher Efficiency and longer life.
Our single & two stage vacuum pumps are designed specifically by comprising the profound needs of different industries for its specific usage. It has an advantage of higher capacity at high vacuum and requires low quantity of water at low pressure.
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam, Ahmedabad - 382430, Gujarat, India