C MATIC TANK MOUNTED SCREW AIR COMPRESSOR (SCREW COMPRESSOR+TANK+DRYER)
₹ 159500 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Motor Power | 10 HP |
| Compressor Technology | Variable Speed (VFD) |
| Working Pressure | 10 bar |
| Brand | C MATIC |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Tank Mounted w/ Dryer |
| Brand Name | C matic |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Power Source | AC Three Phase |
| Number Of Compression Stages | Single Stage |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
₹ 159500 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 10 HP |
| Horse Power | 10 HP |
| Working Pressure | 8 bar |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Brand | ELGi |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Tank Mounted w/ Dryer |
| Brand Name | C MATIC |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Motor Power | 10 HP |
| Air Quality Standard | Class I |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 152358 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 7.5 HP |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Compressor Technology | Fixed Speed |
| Working Pressure | 8 bar |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Brand | C MATIC |
| Max. Working Pressure (bar) | 8 bar (116 psig) |
| Configuration | Tank Mounted w/ Dryer |
| Brand Name | C MATIC |
| Pressure | 8 Bar |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | CMSD TMD |
| Maximum Pressure | 10 BAR |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 35 |
| Cooling System | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Our Rotary Screw Air Compressor available in Standard Fix Models up to 335 HP and VFD Models up to 100 HP. We use PM Motor with our VFD Models, which decrease the energy consumption substantially to save even more energy as well as money.
₹ 210575 / Piece Get Latest Price
| Horsepower (HP) | 15 HP |
| Horse Power | 15 HP |
| Compressor Technology | Screw Compressor |
| Working Pressure | 10 bar |
| Air Tank Capacity | 300L |
| Max. Working Pressure (bar) | 10 bar (145 psig) |
| Configuration | Tank Mounted |
| Brand Name | C MATIC |
| Maximum Flow Rate | 60 cfm |
| Model Name/Number | CMSD 15 |
| Brand | C MATIC |
| Discharge Pressure | MAX 10 BAR |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Air Quality Standard | Class I |
| Compressor Noise Level (Db) | 68 |
| Rental Available | No |
| Motor Power | 15 HP |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | No |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 |
| Motor | MADE IN INDIA |
| Filter Type | AIR OR OIL FILTER |
| Motor Speed | 2990 |
| Automation Grade | 1 |
| Weight | 400 |
| Tank Thickness | 5MM |
| Frequency | 50HZ |
| Number Of Cylinders | TWO |
| Cylinder Type | SCREW |
| Voltage | 440 |
| Material | MS |
| Operational Display Type | AUTOMATIC |
| Accessories | Receiver |
| Country of Origin | Made in India |
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India