Manufacturer of a wide range of products which include two stage reciprocating compressor, ingersoll rand air compressors and 20 hp pet blowing air compressor.
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Flow Rate | 30 CFM |
| Discharge Pressure | 12 |
| Horse Power | 10 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Tank Capacity | 500 L |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Motor Power | 10 HP |
| Maximum Flow Rate (CFM) | 40 |
| Air Tank Capacity | 500 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Rental Available | No |
| Spares Available | Yes |
| Is It Portable | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
We deal in Two Stage Reciprocating Compressor. We are one of the best supplier of our area.
₹ 35000 / Piece Get Latest Price
| Maximum Flow Rate | 7 CFM |
| Horse Power | 2 HP |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Discharge Pressure | 8 |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Drive Type | Electric |
| Motor Power | 2 HP |
| Air Quality Standard | Class 0 |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Country of Origin | Made in India |
| Tank Capacity | 150 L |
| Air Tank Capacity | 100L |
₹ 285000 / Piece Get Latest Price
| Discharge Pressure | 26 bar |
| Horse Power | 20 HP |
| Free Air Delivery (FAD) | 54 CFM |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Free Air Delivery | 54 CFM |
| Stage Type | Multi Stage |
| Compressor Type | High Pressure |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Motor Power | 20 HP |
| Cooling System | Air Cooled |
| Motor Type | Three Phase Motor |
| Brand | Ingersoll Rand |
| Weight | 500 kg |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Vipul Talota (CEO)
C Matic
Shed No 74 Block No C, Vande Mataram 3, Kathwada Road, Near Kathwada Gam
Ahmedabad - 382430, Gujarat, India